Hackin’ Gliwice
17:30 Gliwice 2019 Q1 edition
Register now!

Speakers

Jarosław Pałka

Jarosław Pałka

Od ponad 20 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista, architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”. Brałem udział w małych, średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk, z tym samym zawsze skutkiem. Co doprowadziło mnie do wniosku, że nieważne co robisz tak długo, jak robisz to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i używasz właściwych narzędzi, które wykonają pracę za ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideą TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL, by potem porzucić je, by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą jaką niesie z sobą „metafora” i odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”. Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode'u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpreterów i kompilatorów. Na co dzień walczący o lepszą wydajność w Neo4j. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W wolnych chwilach trener w http://symentis.pl i autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz samozwańczy dyktator w radach programowych konferencji CoreDump, SegFault, JDD oraz 4Developers.

Talk: Architekt i jego skrzynka z narzędziami

I przyszedł ten dzień w Twojej karierze. Tak długo na niego czekałeś. Zostałeś architektem. I teraz im wszystkim pokażesz jak się robi architekturę, głupcy. Będzie seks, koks i Firefox. Co prawda jeszcze nie masz pojęcia, że Twoje życie właśnie stało się żałosne, smutne i cała dziecięca radość spłynęła w rynsztok pełen utraconych nadziei i niespełnionych snów. Jeszcze nie wiesz, że architekt, to taki menedżer, ale bez zespołu.

Jako architekt, będziesz negocjował, bo nigdy nie ma czasu na "architekcenie", będziesz edukował, bo nikt nie będzie rozumiał i będziesz tłumaczyć biznesowi trzyliterowe skróty, bo im się nie chce wychylić nosa ze swojej strefy komfortu. A wszystko to gołymi rękami. Wszystko to dlatego, że architekci w naszej branży nie dorobili się narzędzi do wykonywania naszej pracy. Nasza praca została sprowadzona do diagramów pełnych beczek, owali i strzałek, i małych różowych karteczek, pokrytych z jednej strony klejem.

Czy tak musi być? Czy architektura może mieć solidne podstawy naukowe i nie być zbiorem błędnych założeń, miejskich legend, ciągle powtarzanych kłamstewek, które stają się prawdą, podlanych wysokoprocentowym testosteronem? Być może teorie systemów, złożoności, kolejek i obietnic mogą wnieść trochę światła w ten architektoniczny labirynt w którym grasują krótkie terminy i wyśrubowane wymagania, które nie mają przełożenia na rzeczywistość?

Pytanie tylko czy da się w te kilka kwadransów wytłumaczyć dynamikę systemów, model M/D/1, rozkład Poisson, kaskadowe awarie czy też balansujące pętle? I jak te wszystkie techniki uchroniłby mnie od awarii, głupich decyzji i nieprzespanych nocy.
Łukasz Szydło

Łukasz Szydło

Programista/architekt/konsultant, fan "Software Craftsmanship" i zwinnego podejścia do wytwarzania oprogramowania. Lubi proste rozwiązania skomplikowanych problemów. Trener w firmie Bottega IT Minds. Na co dzień pomaga zespołom programistycznym w tematach z zakresu architektury aplikacji biznesowych, Domain-Driven Design, Continuous Delivery, oraz testowania automatycznego. Prywatnie mąż; ojciec piątki dzieci; moderator "Akademii Familijnej"; czytacz.

Talk: How does architect know?

I have an observation that a lot of programmers do not have a good opinion about their architects. On the other hand, most projects end up being legacy so maybe there is something to it. Maybe we don’t need architects at all, just self organized teams? Or maybe the idea of an architect is actually a good one, but we just need better ones? Architects that make decisions not only on educated guesses, intuitions and hype, but also have structured design process that is understandable to all team members and other stakeholders?In this presentation I will show you how this process can look like so that you can be one of those good architects.

Cutting edge. Comprehensive. Creative. Convenient and simply cool. The five best reasons not to miss our events. Sign up and get inspired.

Hackin’ Gliwice

Conference
We bring engaging industry leaders from around the world to present a combination of inspirational talks.
Rafał Bałaga MD SAP Labs Poland

This is the place where you will meet the brightest minds in the IT business. We don’t believe in boring lectures – the open formula leaves a lot of space for creative discussions and interaction.

Join us at our unique events to keep an eye on the latest trends. Hackin’ Gliwice covers wide range of topics, from product development and cloud technologies to project management.

Hackin’ Gliwice is delivered at your convenience. Locally. At no cost. And fruits are included.

SAP

SAP solutions provide omnichannel customer engagement and commerce software that allows organizations to build up a contextual understanding of their customers in real time. The solutions deliver a more impactful, relevant customer experience and help sell more goods, services and digital content across every touch point, channel and device. Through their state-of-the-art customer data management, context-driven marketing tools and unified commerce processes, SAP solutions have helped some of the world’s leading organizations attract, retain and grow a profitable customer base.

SAP software for customer engagement and commerce provide organizations with the foundation, framework and business tools to create a holistic customer view across channels, simplify customer engagement and solve complex business problems. For more information, visit hybris.com

Conference
We bring engaging industry leaders from around the world to present a combination of inspirational talks.
Rafał Bałaga MD SAP Labs Poland

Host

As every time, the main organizer of Hackin’ Gliwice is SAP

SAP

Friends

Nowiny gliwickie, TVS, InfoGliwice

Location

Building X, Faculty of Architecure
Silesian University of Technology
Strzody 10/6, Gliwice

Let's get in touch

hello@hackingliwice.pl